Dieta przedszkolaka z mukowiscydozą

single-image

Podstawowymi elementami leczenia mukowiscydozy, oprócz codziennej, domowej fizjoterapii, są dieta wysokoenergetyczna i bogata w białko, suplementacja witaminami i odpowiednia podaż preparatów zawierających enzymy trzustkowe. Większość chorych na mukowiscydozę ma niewydolną trzustkę (zwykle już od urodzenia). W efekcie tego bardzo często dochodzi do zaburzeń wchłaniania tłuszczu i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach co bez leczenia i odpowiedniej diety prowadzi do niedożywienia.

Dodatkowo, w wyniku wadliwego działania kanałów chlorkowych, następuje nieprawidłowe wydzielanie soli w pocie, dlatego chorzy muszą uzupełniać jej braki, dodając większe ilości soli do spożywanych produktów.

Dieta dzieci z mukowiscydozą charakteryzuje się głównie tym, że:

  • jest wysokokaloryczna, wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa. Dzieci mogą przynosić specjalne odżywki w płynie (dieta w płynie);
  • musi być bogata w sól, dlatego ich pokarmy mogą i powinny zawierać w większych ilościach sól kuchenną (nie powinno się dziecku ograniczać spożycia soli);
  • podczas posiłków mogą zażywać leki, w tym, niezbędne do procesu trawienia, enzymy trzustkowe np. kapsułki Kreonu Travix do produktów i dań z tłuszczem. Więcej o kapsułkach podawanych do posiłków w artykule: Kapsułki enzymów trzustkowych do każdego posiłku w mukowiscydozie.

W przypadku posiłków z przedszkolnej stołówki może być potrzebna dodatkowa konsultacja z rodzicami lub dietetykiem prowadzącym dziecko w ośrodku leczenia mukowiscydozy (chorzy mają zwykle przygotowany swój własny program dietetyczny lub przygotowywany w przedszkolu posiłek dla wszystkich dzieci powinien być wzbogacona o dodatkowe kalorie).

Pragnienie i głód przedszkolaka z mukowiscydozą

Ze względu na upośledzenie trawienia oraz problemy z gospodarką wodną może wystąpić uczucie pragnienia lub głodu. Należy wtedy dziecku umożliwić skonsumowanie przekąski lub napoju.

Problemy z brzuszkiem

Ze względu na upośledzenie trawienia i podawanie sztucznych enzymów trawiennych u dzieci z mukowiscydozą mogą wystąpić sporadyczne bóle brzucha, wzdęcia czy problemy z oddawaniem stolca.

 

Przeczytaj:

Wybrane dla Ciebie
Czytaj dalej