Przedszkolne zakażenia krzyżowe w mukowiscydozie

single-image

W płucach chorego na mukowiscydozę od urodzenia trwa próba kolonizacji przez różne drobnoustroje. Przewlekłe, długotrwałe stosowanie antybiotyków u chorych na mukowiscydozę prowadzi do rozwoju lekoopornych szczepów bakterii. Dlatego płuca każdego chorego z mukowiscydozą mogą mieć bardzo unikalną kompozycję szczepów bakteryjnych, opornych na różne antybiotyki. Co ważne, te bakterie nie są niebezpieczne dla innych dzieci w przedszkolu, ani dla personelu przedszkola. Chory nie stanowi zagrożenia dla innych. W takim razie w czym problem i czym są zakażenia krzyżowe?

Wspólne przebywanie chorych na mukowiscydozę w tych samych pomieszczeniach, wspólne podróżowanie samochodem lub wspólne spędzanie czasu towarzysko wiąże się z wysokim ryzykiem zakażeń krzyżowych. Ryzyko zakażenia krzyżowego rośnie, im dłużej i bliżej siebie są osoby z mukowiscydozą. W wyniku takiego kontaktu może dojść do wymiany wspomnianych wyżej bakterii, co może odbić się na zdrowiu. Dlatego od wielu lat środowisko lekarzy, specjalistów apeluje o izolację pacjentów. W przypadku przedszkoli oznacza to, że dwoje lub więcej dzieci chorych na mukowiscydozę nie powinno przebywać w jednej sali jednocześnie.

Jeżeli zainteresował Cię temat zakażeń krzyżowych, to więcej informacji znajdziesz w portalu Oddech Życia, w artykule pt. Zakażenia krzyżowe w mukowiscydozie. Czym są i jak się przed nimi chronić? W artykule obszernie wyjaśniono czym są zakażenia krzyżowe, jak dochodzi do zakażeń krzyżowych u chorych na mukowiscydozę oraz jak można uniknąć zakażeń krzyżowych.

Przeczytaj:

Wybrane dla Ciebie
Czytaj dalej