Wysokokaloryczne preparaty odżywcze w diecie chorego na mukowiscydozę przedszkolaka

Przedstawialiśmy ogólnie w artykule “Dieta przedszkolaka z mukowiscydozą” podstawowe zasady odżywiania dzieci z mukowiscydozą, a w artykule “Kapsułki enzymów trzustkowych do każdego posiłku” zasady stosowania enzymów trzustkowych. W tym artykule chcemy krótko przybliżyć stosowaną u niektórych dzieci z mukowiscydozą dietę uzupełniającą, w postaci wysokokalorycznych preparatów odżywczych.

Czym są wysokokaloryczne preparaty odżywcze?

Są to gotowe do spożycia produkty o podwyższonej kaloryczności w postaci płynów, musów lub kremowych deserów.  Są to produkty specjalnego przeznaczenia medycznego i żywieniowego, stosowane u dzieci i dorosłych z mukowiscydozą po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Umożliwiają dostarczanie dodatkowych kalorii do organizmu.

Jak wyglądają wysokokaloryczne preparaty odżywcze stosowane u chorych z mukowiscydozą?

W Polsce u chorych z mukowiscydozą stosuje się najczęściej produkty firmy Nutrisens (seria Hyperdrink, CremeLine, Protifruits), Nutricia (seria Nutridrink), Nestle (seria Resource) oraz kilku innych producentów(1).

Produkty te mogą być pakowane w saszetki – wyglądają jak musy owocowe dostępne w sklepach spożywczych, przez co nie wzbudzają jakiegoś szczególnego zainteresowania czy skojarzenia z produktami medycznymi w przedszkolach czy szkołach. Mogą być też pakowane jak jogurty w kubeczki z aluminiowym wieczkiem lub buteleczki.

Przykładowy preparat w kubeczku firmy Nutrisens.

Czy przypadkowe spożycie lub spróbowanie wysokokalorycznego preparatu odżywczego przez zdrowe dziecko jest niebezpieczne?

Nie. Te produkty mają podwyższoną kaloryczność, ale oprócz przyjęcia większej dawki kalorii incydentalne spożycie, spróbowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Czy wysokokaloryczne preparaty odżywcze muszą być przechowywane w przedszkolnej lodówce?

Najczęściej, w 99,9% przypadków nie i mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, np. w pojemniku na śniadanie/lunch.

 

 

 

(1) – kolejność przypadkowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *