Zasady higieny w otoczeniu przedszkolaka chorego na mukowiscydozę

single-image

W wyniku problemów z usuwaniem i odkrztuszaniem zalegającego w płucach gęstego śluzu u chorych na mukowiscydozę dzieci i dorosłych rozwija się dużo większa podatność na infekcje i zakażenia (jest też kilka innych medycznych powodów). Nie jest to groźne dla pozostałych uczniów, ale może być potencjalnie niebezpieczne dla samych chorych. To właśnie nawracające infekcje powodują uszkodzenia płuc u osób z mukowiscydozą i w konsekwencji prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia. Przedszkolaki chore na mukowiscydozę dużo częściej niż ich zdrowi rówieśnicy łapią różnego rodzaju infekcje, przeziębienia, zapalenia płuc i oskrzeli.

Dlatego w otoczeniu przedszkolaka chorego na mukowiscydozę powinno się stosować kilka prostych zasad higieny:

  • przedszkolak powinien mieć możliwość częstego mycia dłoni, używania środków do dezynfekcji dłoni na bazie alkoholu (ale pod nadzorem opiekuna, wychowawcy) oraz jednorazowych ręczników papierowych (tekstylne ręczniki wielokrotnego użytku są źródłem potencjalnie niebezpiecznych bakterii i grzybów);
  • przedszkolak nie powinien mieć styczności z przedmiotami i elementami narażonymi na stałą lub okresową wilgoć (na takich przedmiotach mogą zbierać się niebezpieczne patogeny), np. wilgotną gąbką do wycierania tablicy (opisaliśmy niebezpieczne miejsca i sytuacje tutaj);
  • dzieci w przedszkolu nie powinny wymieniać się szczoteczkami do zębów, sztućcami, lizakami, butelkami z wodą czy soczkiem;
  • przedszkolak nie powinien być angażowany do sprzątania, zabaw czy prac z użyciem ziemi doniczkowej lub ogrodowej (w której rozwijają się różne bakterie i grzyby potencjalnie niebezpieczne dla chorych z mukowiscydozą) oraz czyszczenia przedmiotów i elementów narażonych na wilgoć;
  • przedszkolak powinien być izolowany od innych chorych dzieci i chorego personelu przedszkola (dziecko chore na wirusową lub bakteryjną chorobę, przykładowo anginę, przeziębienie czy zapalenie płuc, może być dla chorego na mukowiscydozę przedszkolaka źródłem niebezpiecznych patogenów).

Przeczytaj:

Wybrane dla Ciebie
Czytaj dalej